Scholarships awarded to Wautoma High School Seniors

Scholarships were recently awarded to members of the Wautoma High School Senior Class. The following are the students and their awarded scholarships.

Daniela Barcenas Del-gado: Charlie Baneck Memorial Scholarship, David & Dawn Peterson Scho-larship, Douglas & Mary Hunt Scholarship, Father George M. Weix Scholarship, Fred & Betty Gellerup Scholarship, Harry Schroeder Memorial Scholarship, Holt Family Scholarship, Wautoma Area Kiwanis Club Scholarship, Linda Fenner Memorial Scholarship, Vernon Grosenick Memorial Scholarship, Waushara Dental Scholarship, Wautoma Senior Center Scholarship, and Wild Rose Car Show Scholarship.

Rebecca Bohn: Fred & Betty Gellerup Scho-larship, Harry Schroeder Memorial Scholarship, Jeff Kasuboski Excellence in Manufacturing/K-12 Part-nerships Scholarship, Linda Fenner Memorial Scholarship, ThedaCare HealthCare Award, and Vernon Grosenick Memorial Scholarship.

Marcel Buss: Adam’s Columbia Electric Co-op Scholarship and UW-Stout - Promising Student Scholarship.

Emma Chase: Adam’s Columbia Electric Co-op Scholarship.

Dylan Edge: Herb Kohl Initiative Scholarship and Unimaginable Hope - Kindness Scholarship.

Connor Ennis: WASD Food Service Scholarship.

Samantha Giliberto: Don Jarvis Memorial Scholarship, Neal Olson Memorial Scholarship, and Over 50 Year Club Scholarship.

Chloe Gulbronson: Alma & Chester Daye Scholarship, American Legion Auxiliary Unit 317 Scholarship, Barbara Rosin Memorial Scholarship, Danielle Belanger Memorial Scholarship, Holt Family Scholarship, Inwald & Anna Songe Scholarship, WASD Rotary Foundation Scholarship, Wautoma Area Kiwanis Key Club Scholarship, Waushara County Retired Teachers Association, and Wisconsin Academic Excellence Scholarship.

Alexander Hendrickson: Austin Norlin Memorial Scholarship, Edna B. Collins Scholarship, Genevieve Greenman Scholarship, Holt Family Scholarship, Joseph C. Weedman Memorial Scholarship, Joyce Wessley Memorial Scholarship, Over 50 Year Club Scholarship, and Wautoma Unified Education Assoc. Scholarship.

Cole Hinz: Inwald & Anna Songe Scholarship, Over 50 Year Club Scholarship, and Schroeder Family Scholarship Fund.

Dayna Lemke: Waushara County HCE Association.

Jennifer Liu: Alma & Chester Daye Scholarship, Inwald & Anna Songe Scholarship, Jeffrey Badura Memorial Scholarship, WASD Rotary Foundation Scholarship, Wautoma Area Kiwanis Key Club Scholarship, Wautoma Area Women’s Club Scholarship, and Wautoma Area Youth Football & Cheer.

Ryan Lois: Adam’s Columbia Electric Co-op Scholarship, Genevieve Greenman Scholarship, Holt Scholarship, Mt. Morris Mutual Insurance Co. Scholarship, and Wautoma Unified Education Assoc. Scholarship.

Jacqueline Longsine: DELL Scholarship and Poulter-Knipp Freshman Scholarship.

Elijah McCain: Hagan Scholarship Foundation.

Haley Miller: Northcentral Technical College Foundation Scholarship.

Mackenzie Ralls: Alma & Chester Daye Scholarship, Holt Family Scholarship, Inwald & Anna Songe Scholarship, Redgranite Advancement Association Scholarship, Redgranite Lions Club Scholarship, Wautoma Area Women’s Club Scholarship, and Wautoma Masonic Lodge Scholarship.

Stella Rigden: Boston University Scholarship, Schroeder Family Scholarship Fund, Silvercryst-Marjorie Pfaller Memorial Scholarship, Wautoma Masonic Lodge Scholarship WASD Rotary Foundation Scholarship, and WHS Student Council.

Sky Sharp: Adam’s Columbia Electric Coop Scholarship, Vernon Grose-nick Memorial Scholarship, Waushara County Tavern League Scholarship, and WI Technical Excellence Scholarship.

Hayley Sroka: WASB Student Rep Scholarship.

Aaron Van: St. Norbert College - Van Dyke Award.

Madison Weisensel: Erik Arveson Business Scholarship and WASD Rotary Foundation Scholarship.